SERACILIK

Ülkemizin verimli topraklarında edindiğimiz bilgi, deneyim ve sahip olduğumuz teknoloji ile İngiltere, Almanya, İspanya, İsveç, Hollanda ve Rusya’ya ihracat gerçekleştiriyor EUREPGAP sertifikamız sayesinde üretim kalitemizden ödün vermeden, unutulan geleneksel lezzetleri yeniden üretiyoruz.

SERACILIK

Peki Reenjeksiyon Yöntemi Nedir?

Reenjeksiyon yöntemi, kullandığımız jeotermal suyun ısıtma sonrasında toplanarak jeotermal rezervine geri gönderilmesidir. Reenjeksiyon yöntemi sayesinde, kullandığımız sıcak suyun açık alana bırakıldığında yaratabileceği çevre tahribatının önüne geçebildiğimiz gibi, su ve enerji tasarrufu sağlıyoruz, milli servetimiz olan jeotermal kaynağın zamanla suyunun azalmasını engelliyoruz, ve bu kaynağın gelecek nesillere de aktarılması sağlıyoruz.

Tarımda bilimin gücüne inanıyoruz!

Tarım ve bilim birbirinden ayrılamaz iki önemli parça. Modern tarımda bilim, daha düşük maliyetler, yüksek verim ve yüksek rekolte olarak geri döner. Bu nedenle, bilimi seviyoruz ve tarımda modernizasyonun olmazsa olmazı bilimin gücüne inanıyoruz.

Tarımda modernizasyonu destekliyoruz!

Çünkü modern tarımı yakalamak demek, toprağı en verimli şekilde kullanmak demek. İşlediğimiz toprağın hakkını vermek, kullanılan hiçbir malzemeyi israf etmeden, son teknolojiyle tarımı optimize etmek demektir. Bu nedenle Türkiye’de tarımda modernizasyonu ne kadar destekler ve yüceltirsek, hakettiğimiz yüksek tarım değerini de o ölçüde artıracağımıza inanıyoruz.
Türkiye’de yaklaşık 320.000 dönüm sera var. Bu seraların 20.000 dönümü Türkeli gibi modern üretim yapan seralar. 300.000 dönümü ise örtü altı seracılık olarak bilinen seralardır. Modern seraların tümü, denetlenen, kontrol edilebilen ve modern tarımın gerektirdiği tüm standartları sağlayan üretimin her aşamasında teknolojiyi kullanan seralardır. Bu seralar, rüzgara, fırtınaya, yağmura, depreme dayanıklı olacak şekilde projelendirilir. Türkeli olarak, yıllar içerisinde, tarımda yaptığımız yenilikler ve yatırımlarla 600 dönüm kapalı alanda üretime ulaştık.

2007 Temmuz sonu üretime alınan dördüncü etap 80 dönümlük plastik sera sonrasında fide yetiştirme üniteleri ile kapalı alan 320 dönüme ulaştı. Agrobay, üretim yapılan kapalı alan büyüklüğü ile sadece Ortadoğu, Balkanlar ve Türkiye’nin değil aynı zamanda ısıtması jeotermal kaynaklarla sağlanan tek merkezde bu büyüklükte Avrupa’nın en büyük serasıdır.

Tohumundan çelik konstrüksiyonuna, ısıtma, soğutma, havalandırma, sulama, motor ve donanımlarına kadar herşey söz sahibi ülkelerden ithal edilmiştir. Yatırımımız hem bölgesinde hem de Avrupa’da kendinden söz ettirecek büyüklüğe ulaştı.